В категория индустриални масла ще откриете решения за Вас, ако сте свързани с леката или тежката промишленост. Можете да изберете измежду водещите производители Eni, Castrol, Mobil, Shell, Texaco, Prista Oil, продавани на българския пазар.
Какви видове индустриални масла има ?
Индустриалните масла се делят на няколко основни вида според приложението им:
- Хидравлични масла - Използват се в хидравличните системи, които са комплекс от компоненти, напълнени с течност, служеща за предаване на енергия с голяма гъвкавост, при контролирани условия.
- Масла за направляващи машини - Използват се при машини с инструменталната „шейна“. Движението между машинните плъзгачи и водачите - трябва да става плавно, на базата на стабилен и постоянен контакт, целта е да се избегне приплъзване, причинено от нарушен смазочен филм по време на тяхното движение.
- Компресорни масла - Използват се при всякакъв вид компресори за увеличаване налягането на въздух. Целта е смазочният продукт да намали триенето и предпази от износване, като същевременно отнеме топлината. Действа като уплътняваща бариера срещу спадане налягането на газа.
- Редукторни масла - Използват се при системи със зъбни колела. Зъбните колела предават механично движение от един компонент към друг и се използват, както в отворени така и в затворени предавателни системи. За да бъде избрано най-подходящото смазочно масло, е необходимо да се вземат предвид следните критерии: характеристики на зъбните колела (размер, металургия на зъбите), експлоатационни условия (товар, вибрации и удари), маслоподаваща система (маслена баня, разплискване, циркулация) и работни температури.
- Турбинни масла - Използват се при турбинни ротационни двигатели, в които енергията на един флуид се преобразува в механична енергия, за производство на електричество или за задвижване. Функцията на турбинното масло е да смазва лагерите на вала, да отнема топлината и да смазва редукторните блокове, ако има такива.
- Трансформаторни масла - Използват се за машини и електрически компоненти, които изискват смазочни продукти с изолационни характеристики, с цел предотвратяване на електрическият разряд между повърхностите. Транфсорматорните системи генерират огромно количество топлина, която смазочните продукти отнемат.
- Топлоносителни масла - Използването на топлинен носител (топлопреносно масло), който поема топлина от горещ източник (топлинен генератор) и я пренася там, където е необходима.
- Смазочно-охлаждащи течности - Използват се в металообработващите машини. Свойствата на тези течности е понижаване на работната температурата в зоната на рязане и намаляване на износването на режещия инструмент с цел удължаване неговия живот.
- Консервационни масла - Използват се за смазване и защита на метални повърхности от атмосферна корозия.
- Циркулационни масла - Използват се за смазване на различни системи от индустриални машини: лагери, предавателни кутии и други подобни.
- Бели масла - Използват се за смазване в хранително-вкусовата промишленост, фармацевтичната и козметичната индустрия. Направени са на база на дълбоко рафиниране, суровини на парафинова основа и се характеризират с чистота, отсъствие на цвят, мирис и вкус.
По какво се различават типовете индустриални масла ?
- Минерално масло - Това са базови масла извлечени директно от суровия нефт без допълнителна обработка.
- Синтетично масло - Те са най-чистите масла, получени след извличането на петрола. Имат по-добри качества на вискозитет ( течливост ) при различни температурни натоварвания. Предпазват от износване, премахват вредни наслоявания и работят при по-тежки условия.
- Полусинтетично масло - Както може би се досещате от името, това е нещо средно от минерално масло и синтетично масло. Най общо казано минерално масло със синтетични добавки.
Избор на вискозитетен клас ?
Като най-важен показател за индустриалните смазочни масла се посочва вискозитета. Той е мерило за вътрешното триене в маслото и определя дебелината на смазочния слой между триещите повърхнини, т.е. способността им да понасят зададено натоварване. С увеличаване на температурата вискозитетът бързо намалява и за оценка на това влияние се въвежда понятието "вискозитетен индекс" (ВИ). Колкото стойността на ВИ за дадено масло е по-висока, толкова по-слабо е изразено влиянието на температурата върху вискозитета му.
Очаквайте скоро при отваряне на всеки продукт - Cross Reference ( аналогични продукти, според спецификации ) спрямо конкурентните му продукти !